1. Tasarımın her aşamasında küçük ekran faktörünü düşünün. Bilgisayar uygulamaları ile karşılaştırıldığında, mobil ürünlerde içerik ve işlem seti seçimi konularında önceliklendirme yaparken  daha hassas davranmanız gerekmektedir.
  2. Bilgisayar uygulamalarındaki işlem setinin tamamını koymak yerine mobil kullanıma en uygun işlemlere öncelik verin.
  3. Mobil Deneyimin kesintiye uğramaya açık olduğunu unutmayın. Hızlandırıcı, otomatik doldurma, ve varsayılan değer uygulamaları ile mobil işlemlerin hızlı tamamlanması için metin girişini en aza indirin.
  4. Kullanıcılarınızdan güvenlik ya da gizlilik durumları dışında oturum açmasını istemeyin.
  5. Unutmayın kullanıcılar mobil cihazları kullanırken daha sabırsızdır. Bir işlemi tamamlamak için bir süre beklemeleri gerekiyorsa mutlaka onları sistem durumu ile ilgili bilgilendirin.
  6. Mobil uygulama ve mobil web sitesi tasarımlarınızda mobil cihazlarda varolan sosyal ve bağlamsal bilgilerden (lokasyon bilgisi, kullanıcı bilgisi…) faydalanın.
  7. Mobil uygulamanızda kullanıcılar tarafından kolayca tahmin edilebilir, doğal el kontrol hareketlerini (gestures) kullanın.
  8. Tuşların boyutuna karar verirken büyük parmak problemini (big thumb problem) ve diğer dokunmatik ekran sorunlarını göz önünde bulundurun.
  9. Yoğun içerikli mobil kullanıcı arayüzleri için ters piramit yöntemini uygulayın. İçerik yerleşiminde önce temsili bir görsel, onu takip eden özet içerik ve daha sonra detay içeriğe yer verin.