takım desteği

Ekip Desteği, ürün ya da hizmet tasarımı aktivitelerinde duyulan uzman ekip ihtiyaçlarını, kendi ekibimizle doğrudan karşıladığımız yaklaşımımızı tarifler.

Devam eden projelerde sürekli şekilde yer almamız alan farkındalığımızın yüksek olmasına ve daha çevik hareket edebilmemize yardımcı olur.

ne işe yarar?

Projelerde Deneyim Tasarımı aktivitelerinin %100 öz kaynaklarla karşılanmaya çalışılması da, %100 servis sağlayıcılara bırakılması da kendi içinde kritik sorunlar barındırıyor. Bu nedenle birçok alanda olduğu gibi burada da favorimiz hibrit yöntemlerdir.

Bazı projelerde dışarıdan sunulan desteğin tam zamanlı ve daha doğrudan Ekip Desteği seviyesinde hem genel işleyiş ve hem de çıktı kalitesi anlamında daha faydalı oluyor. Bunların birkaç tanesini listeledik:

Esnek ekipler iyidir

Gerektiğinde büyür, gerektiğinde küçülür; birçok gelişmeye her zaman hazırdır

Hem içeride hem değil

Ekibin içinde bir dış göz gibi de davranabilen kişiler kaçan detayları ortaya çıkarır

Gerektiği kadar uzmanlık

Deneyim Tasarımı alanında gerekli ekip üyesini bulmayı kolaylaştırır

nasıl yapılır?

Ekip Desteği çalışmaları, proje gereksinimleri doğrultusunda kısa ya da uzun süreli olabilir. Projedeki teknik ve soft gereksinimleri anlayarak uygun ekip üyesi personasını belirler, core ekibimizden buna uygun arkadaşlarımızı destek için yönlendiririz.

Sevimli ekip arkadaşlarımız projelerde çok sevilirler, ama üzgünüz zindeliği korumak için dönem dönem rotasyonlar uygulamamız gerekir.

1

Proje Analizi

Projeyi anlar, biraz zorlar, ihtiyacı çerçeveleriz
2

Profil Belirleme

Gereksinimi karşılayan ekip üyesi personası oluştururuz
3

Görevlendirme

Ekibimizden personaya uygun kişileri yönlendirir, destek oluruz
4

Rotasyon

Proje özelinde belirlenecek bir sıklıkla Destek Ekibi üyelerini değiştiririz
blank
blank
blank

ekip desteği servisi

Esnek ekipler iyidir
Hem içeride hem değil
Gerektiği kadar uzmanlık

ilgili eğitimler

kullanıcı araştırması eğitimi

UX tasarımı eğitimi

kullanılabilirlik eğitimi

ileri seviye UX tasarımı eğitimi

CX tasarımı eğitimi

ilgili yazılar

17/07/2023 in Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

AR ve VR Dünyasında Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

AR ve VR Dünyasında Kullanıcı Deneyimi Tasarımı   Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR), günümüzde hızla gelişen teknolojiler arasında öne çıkan ve kullanıcılara benzersiz deneyimler sunan önemli araçlardır. Bu…
Devamını Oku
03/07/2023 in Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Spatial Computing’in Teknoloji ile Etkileşimi

Spatial Computing'in Teknoloji ile Etkileşimi: Geleceğin Yeni Paradigması İçinde yaşadığımız, çevremizle etkileşim kurduğumuz, aktif bir şekilde rol aldığımız dijital bir dünyada bulunduğumuzu hayal edelim… Apple, yeni ürünü Vision Pro ile…
Devamını Oku
01/12/2022 in UX Araştırması

Kullanılabilirlik Ölçümleme Anketleri

KULLANILABİLİRLİK ÖLÇÜMLEME ANKETLERİ Kullanılabilirlik testi, kullanıcıların bir ürünün veya sistemin ne olduğunu, ne işe yaradığını anlayıp anlamadıklarını, o üründeki veya sistemdeki görevleri başarıyla yerine getirip getiremediklerini ve karşılaştıkları sorunları gözlemlemek…
Devamını Oku
08/06/2021 in Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Omnichannel (Çok Kanallı) Deneyimde Tutarlılığın Önemi

Eskiden markalar “dijital” kanallarını “alternatif” olarak tanımlarlardı. Ancak dijital platformlar artık çoğu marka için birincil konumda diyebiliriz. Hatta birçok marka tamamen online satış platformlarıyla kuruluyor ve yaşamını sürdürüyor. Offline’da var…
Devamını Oku