uzman görüşü

Uzman Görüşü bir ürün, servis ya da müşteri yaşam döngüsü içindeki genel ya da daha spesifik akışların Deneyim Tasarımı perspektifinden analiz etme pratiğidir.

UX, CX, ServD çalışmalarında uyguladığımız Uzman Görüşü pratikleri, canlıda ya da canlıya çıkmak üzere olan ürün-hizmetlerde hızlıca kullanılabilirlik analizleri yapmamıza yardımcı olur.

ne işe yarar?

Çokça karıştırılır, ama Uzman Görüşü kapsamlı bir Kullanıcı Görüşmesinin yerini almaz. Ama bazen, bazı kullanılabilirlik problemlerini kullanıcıya gitmeye gerek kalmadan da söyleyebiliriz ve bu bize zaman kazandırır.

Her projede bir zaman baskısı olur, bunun olağanın da üzerinde olması, ürünün erken bir fazda olması, saha araştırması konusu senaryoların “iyileştirilmeye çok açık” olması gibi durumlarda uzman görüşü, araştırma ya da tasarım işlerimize oldukça faydalı bir yaklaşım oluyor. Bunların birkaç tanesini listeledik:

Araştırma eforunu optimize eder

Belirgin bulguları sahaya çıkmadan önce ortaya çıkarır, saha çalışması daha verimli geçer

Geniş bir spektrumda uygulanır

Ötekileştirmez; UX, CX, ServD, EX gibi tüm deneyim tasarımı fraksiyonlarında çalışır

Etkili ve hızlıdır

Zaman baskısının olağandan da fazla olduğu durumlarda günün kahramanı olur

nasıl yapılır?

Uzman Görüşü çalışmalarını temelde, ekibimizden Kullanılabilirlik Uzmanlarının yine ekibimize ait kriter setleri doğrultusunda ürünü, hizmeti ya da yolculuğu analiz etmesi şeklinde gerçekleştiririz. Tabii öncesinde ürüne hakimiyet düzeyimizi artırır; sonrasında da bulgularımızı raporlarız.

Bu çalışmaların kritik bir diğer nokta da çalışma kapsamına karar verilmesidir. Bazen Keşif Testi (Exploratory Test) bazen ise Use Case odaklı şekilde Uzman Görüşü çalışmalarını gerçekleştiririz.

1

Tanımlama & Çerçeveleme

İhtiyacı biraz zorlar, belirler ve çalışmayı çerçeveleyip sınırlarız
2

Hazırlık & Uyarlama

Araştırma konusu ürün ve ekosistemine hakimiyetimizi artırırız
3

Analiz & Sentez

Ürünü inceler, bulgularımızı oluşturur ve derleriz
4

Raporlama

Verilerden bilgiler üretip önceliklendirip, raporlarız
blank
blank
blank

uzman görüşü servisi

Araştırma eforunu optimize eder
Geniş bir spektrumda uygulanır
Genellikle hızlıdır

ilgili eğitimler

kullanılabilirlik eğitimi

kullanıcı araştırması eğitimi

UX tasarımı eğitimi

ileri seviye UX tasarımı eğitimi

CX tasarımı eğitimi

ilgili yazılar

17/07/2023 in Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

AR ve VR Dünyasında Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

AR ve VR Dünyasında Kullanıcı Deneyimi Tasarımı   Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR), günümüzde hızla gelişen teknolojiler arasında öne çıkan ve kullanıcılara benzersiz deneyimler sunan önemli araçlardır. Bu…
Devamını Oku
03/07/2023 in Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Spatial Computing’in Teknoloji ile Etkileşimi

Spatial Computing'in Teknoloji ile Etkileşimi: Geleceğin Yeni Paradigması İçinde yaşadığımız, çevremizle etkileşim kurduğumuz, aktif bir şekilde rol aldığımız dijital bir dünyada bulunduğumuzu hayal edelim… Apple, yeni ürünü Vision Pro ile…
Devamını Oku
01/12/2022 in UX Araştırması

Kullanılabilirlik Ölçümleme Anketleri

KULLANILABİLİRLİK ÖLÇÜMLEME ANKETLERİ Kullanılabilirlik testi, kullanıcıların bir ürünün veya sistemin ne olduğunu, ne işe yaradığını anlayıp anlamadıklarını, o üründeki veya sistemdeki görevleri başarıyla yerine getirip getiremediklerini ve karşılaştıkları sorunları gözlemlemek…
Devamını Oku
08/06/2021 in Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Omnichannel (Çok Kanallı) Deneyimde Tutarlılığın Önemi

Eskiden markalar “dijital” kanallarını “alternatif” olarak tanımlarlardı. Ancak dijital platformlar artık çoğu marka için birincil konumda diyebiliriz. Hatta birçok marka tamamen online satış platformlarıyla kuruluyor ve yaşamını sürdürüyor. Offline’da var…
Devamını Oku