Skip to main content

uzman görüşü

Uzman Görüşü bir ürün, servis ya da müşteri yaşam döngüsü içindeki genel ya da daha spesifik akışların Deneyim Tasarımı perspektifinden analiz etme pratiğidir.

UX, CX, ServD çalışmalarında uyguladığımız Uzman Görüşü pratikleri, canlıda ya da canlıya çıkmak üzere olan ürün-hizmetlerde hızlıca kullanılabilirlik analizleri yapmamıza yardımcı olur.

ne işe yarar?

Çokça karıştırılır, ama Uzman Görüşü kapsamlı bir Kullanıcı Görüşmesinin yerini almaz. Ama bazen, bazı kullanılabilirlik problemlerini kullanıcıya gitmeye gerek kalmadan da söyleyebiliriz ve bu bize zaman kazandırır.

Her projede bir zaman baskısı olur, bunun olağanın da üzerinde olması, ürünün erken bir fazda olması, saha araştırması konusu senaryoların “iyileştirilmeye çok açık” olması gibi durumlarda uzman görüşü, araştırma ya da tasarım işlerimize oldukça faydalı bir yaklaşım oluyor. Bunların birkaç tanesini listeledik:

Araştırma eforunu optimize eder

Belirgin bulguları sahaya çıkmadan önce ortaya çıkarır, saha çalışması daha verimli geçer

Geniş bir spektrumda uygulanır

Ötekileştirmez; UX, CX, ServD, EX gibi tüm deneyim tasarımı fraksiyonlarında çalışır

Etkili ve hızlıdır

Zaman baskısının olağandan da fazla olduğu durumlarda günün kahramanı olur

nasıl yapılır?

Uzman Görüşü çalışmalarını temelde, ekibimizden Kullanılabilirlik Uzmanlarının yine ekibimize ait kriter setleri doğrultusunda ürünü, hizmeti ya da yolculuğu analiz etmesi şeklinde gerçekleştiririz. Tabii öncesinde ürüne hakimiyet düzeyimizi artırır; sonrasında da bulgularımızı raporlarız.

Bu çalışmaların kritik bir diğer nokta da çalışma kapsamına karar verilmesidir. Bazen Keşif Testi (Exploratory Test) bazen ise Use Case odaklı şekilde Uzman Görüşü çalışmalarını gerçekleştiririz.

1

Tanımlama & Çerçeveleme

İhtiyacı biraz zorlar, belirler ve çalışmayı çerçeveleyip sınırlarız
2

Hazırlık & Uyarlama

Araştırma konusu ürün ve ekosistemine hakimiyetimizi artırırız
3

Analiz & Sentez

Ürünü inceler, bulgularımızı oluşturur ve derleriz
4

Raporlama

Verilerden bilgiler üretip önceliklendirip, raporlarız
blank
blank
blank

uzman görüşü servisi

Araştırma eforunu optimize eder
Geniş bir spektrumda uygulanır
Genellikle hızlıdır

ilgili eğitimler

kullanılabilirlik eğitimi

kullanıcı araştırması eğitimi

UX tasarımı eğitimi

ileri seviye UX tasarımı eğitimi

CX tasarımı eğitimi

ilgili yazılar

30/01/2024 in Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, Kullanılabilirlik, UI & UX

Mikro Etkileşimlerin (Micro Interactions) Kullanıcı Etkileşimi ve Memnuniyeti Üzerindeki Etkisi

Mikro Etkileşimlerin (Micro Interactions) Kullanıcı Etkileşimi ve Memnuniyeti Üzerindeki Etkisi Mikro etkileşimler, genel kullanıcı deneyimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilen, incelikli ve sıklıkla gözden kaçırılan tasarım öğeleridir. UX/UI tasarımcıları…
Devamını Oku
23/01/2024 in Kullanılabilirlik, UI & UX

Mobil Uygulamada İkonların Gücü ve Kullanımı

Mobil Uygulamada İkonların Gücü ve Kullanımı Mobil uygulama tasarımında, kullanıcılarla etkili bir iletişim kurmanın anahtarı, doğru ve anlamlı ikonları kullanmaktan geçer. İkonlar, sadece estetik bir unsur olmanın ötesinde, kullanıcı deneyimini…
Devamını Oku
02/10/2023 in Web3

Web3 Teknolojilerinin Benimsenmesinde Tasarımın Etkisi

Web3 Teknolojilerinin Benimsenmesinde Tasarımın Etkisi Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte internetin ve dijital dünyanın geleceği şekillenirken, Web3 teknolojileri giderek daha fazla ilgi çekiyor. Web3, merkezi olmayan, açık kaynaklı ve kullanıcı…
Devamını Oku
04/09/2023 in Artificial Intelligence

İnsanlık vs Yapay Zeka: Yönetilen Olmak ya da Yönetmek mi?

İnsanlık vs Yapay Zeka: Yönetilen Olmak ya da Yönetmek mi? Yapay zeka kullanımı hayatımızdaki birçok alana dokundu. Başvurular için referans mektuplarının yazımı, ödevler, makaleler… ve hatta sayısal loto tahmini. Yapay…
Devamını Oku