Skip to main content

Bilgi Üniversitesi web sitesinin yenilenmesi projesi tamamlandı ve canlıda. Bu projede kullanıcı deneyiminin bilgi mimarisi aşamasına kadar tasarlanmasında üniversitenin Görsel Tasarım ekibi öncülüğünde rol aldık ve web sitesinin canlıda olmasının mutluluğunu paylaşıyoruz!

Bu case study’de keyifli ve başarılı projenin öğrenimlerle dolu öyküsünden bahsetmek istedik.

Projenin Amacı ve Hedefleri

Projedeki temel amaç modernize edilecek Bilgi.edu.tr web sitesini -doğal olarak(!)- hedef kullanıcılar için daha kullanıcı odaklı ve kullanılabilir şekilde tasarlanmasını sağlamaktı.

Fakat bunu yaparken aynı zamanda yeni web sitesini bir “hub” niteliğinde kurgulamak ve çok sayıda farklı kullanıcı profilinin ziyaret edeceği sitede başarılı bir navigasyon oluşturmak projedeki öncelikli hedeflerdendi.

Metodoloji

Çalışmayı en doğru şekilde yürütmek için metodoloji ve teknik setimizi projenin başında belirledik. Çalışma kapsamında;

– Data analizi
– Netnografik araştırma
– Bağlamsal görüşme
– Card sorting gibi teknikler uyguladık.

Uygulama

Kullanıcı deneyimini tasarlamanın temelinin, empati temelli stratejiler/konseptler geliştirmek olduğunu biliyoruz. Bu yaklaşımla üniversitenin Görsel Tasarım ekibinin destekleriyle aşağıdaki aktiviteleri gerçekleştirdik.

01. Persona Çalışmaları

 • Aday öğrenciler (yurtiçi, yurtdışı, lisans, önlisans, lisansüstü)
 • Mevcut öğrenciler (yurtiçi, yurtdışı, lisans, önlisans, lisansüstü)
 • Mezun öğrenciler
 • Akademisyenler
 • Ebeveynler
 • Üniversite çalışanları

02. İçgörü Araştırmaları

Her bir profil / persona ile kendi bağlamlarında görüşmeler yaptık. Bu görüşme bulgularını sentezleyerek ulaştığımız içgörülerden bazıları şunlardı:

 • Üniversite çalışanları için, doğru ve tatmin edici bilgiye hızlıca erişim önemliydi.
 • Yurtdışı öğrenci adaylarının ilk temas noktası web sitesiydi. Ekiple iletişimlerinde uzayabilen yazışmalar yerine tatmin edici içeriğe web’ten erişme ihtiyaçları vardı.
 • Üniversitenin kültürünün, değerlerinin ve olanaklarının yansıtılabilmesi tüm paydaşlar açısından önemliydi.
 • Mevcut öğrenciler ve aday öğrenciler için web sitesini kullanım amaç ve motivasyonları birbirlerinden çok farklıydı.
 • Tüm bu profiller arasından en farklı davranış pattern’ini ebeveynler izlemekteydi.

Liselerden aday öğrencilerle yaptığımız bir atölyede “Şimdi, Bilgi Üniversitesi’ni bir insan olarak düşün. Sohbet etmek ve sorular sormak için 5 dakikan var, neler sorardın?” sorusuna verdikleri yanıtlar da bizlere yol gösterdi.

İlk kez giren biri için web sitesi buradaki çeşitliliği, hayatı vermeli. Burası Bilgi, burada bambaşka hayatlar var ‘gel sen de bilgili ol’ gibi bir mottosu olabilir. Sitenin de biraz bunu yansıtıyor olması gerekiyor.

Bilgi ÜniversitesiBir Çalışan

03. Kapsam Etüdü

Araştırma sonucunda elde ettiğimiz verilerle ‘nasıl bir web sitesi olmalı’ sorusuna verilen yanıtlara göre içerik stratejisini sunduk. Web sitesinin anasayfa mesajlarını belirledik.

04. Bilgi Mimarisi Tasarımı

Kapsam çalışmamız sonucunda yeni bilgi mimarisi tasarımını kurgularken belirlediğimiz hedeflerden birkaçı şöyleydi:

 • Üniversitedeki etkinliklerin görünürlüğünü sağlamak.
 • Fakülte ve bölüm sayfalarının kendi dünyalarını yansıtabilecekleri ortam sunmak.
 • Yurtdışı öğrencilerinin aradıkları bilgilere hızlı ulaşmasını sağlamak.

Sonuç

Nihai bilgi mimarisi tasarımını ilgili tüm birimlere açıklayıp, uygulanmak üzere Görsel Tasarım ekibine teslim ettik. Canlıya alınan yeni sitenin kullanılabilirlik perspektifinden, çok daha başarılı olduğunu keyifle deneyimledik.
Çalışmadaki desteklerinden dolayı Bilgi Üniversitesi Görsel Tasarım ekibi üyeleri Burak Yetgin, Emrah Gürkan, Nevzat Arı ve Tarık Kavaz’a UXservices olarak teşekkür ve tebriklerimizi sunarız.