kullanıcı araştırması ve kullanılabilirlik

Kullanıcı Araştırması, kullanıcıların gerçek ihtiyaç, talep, beklenti ve yönelimlerini ortaya çıkarıp, daha “iyi” ürün/hizmet tasarımlarını kurgulayabilmemizi sağlayan sistematik araştırma pratiklerinin genel adıdır.

Bu pratikler Kullanıcı Deneyimi (UX), Müşteri Deneyimi (CX), Servis Tasarımı (ServD), Stratejik Tasarım (SD) gibi birçok alanda varsayımlar yerine olgular üzerinden karar almamıza yardımcı olur.

ne işe yarar?

Kabul: bazen önsezilerle hareket etmek daha kolay. Önseziler de kolektif bilinçlerin ürünü olduğu için saygı duyuyoruz; fakat bu tek başına çoğu zaman göründüğü kadar verimli bir yaklaşım da sayılmaz.

Doğru şekilde çerçevelenmiş, kurgulanmış, planlanmış ve uygulanmış kullanıcı araştırmaları bize oldukça geniş bir spektrumda fayda sağlıyor. Bunların birkaç tanesini listeledik:

Doğru kararları, hızlı aldırır

Kararların varsayımlar yerine, olgular üzerinden verilmesini sağlar

Etkili, anlamlı tasarımlara imkan verir

Gerçekten gerekli olanı bulur, nasıl olması gerektiğini tarifler

Geliştirme maliyetlerini düşürür

Doğru miktarda enerjinin doğru odakta harcanmasını sağlar

nasıl yapılır?

Fiziksel veya dijital, CX ya da UX tüm tüm kullanıcı araştırmaları spesifik proje ihtiyaçlarına göre kurgulandığında “doğru” çalışıyor. O yüzden her projede, o projenin özel gereksinimlerine cevap veren özgün araştırma kurguları üzerinden ilerlemeyi severiz. Çünkü vaktimiz hep dar, beklentiler hep büyük.

Hangi yaklaşımı kullanırsak kullanalım, her zaman işletme beklentilerini ve hedef kitleyi anlamakla işe başlar, merak edilen noktaları ortaya çıkarırız. Ardından aranan cevapları bulmak teknik setimizi açıp, uygun olanları harmanlayıp projeye entegre ederiz. Hedef doğrultusunda araştırmalarımıza hazırlanır, sahada gerçekleştirir, bulgularımızı sentezleriz; çıktılarımızı aktarıp anlatırız.

1

Tanımlama & Çerçeveleme

İhtiyacı biraz zorlar, belirler ve çalışmayı çerçeveleyip sınırlarız
2

Hazırlık & Uyarlama

Kullanıcı tedarik etme, teknik uyarlama gibi hazırlıklarımızı tamamlayıp sahaya çıkarız
3

Analiz & Sentez

Elde ettiğimiz verileri derler, toplar ve dönüştürülebilir hâle getiririz
4

Raporlama & Haritalama

Verilerden bilgiler üretip görselleştirir, raporlarız
blank
blank
blank

kullanıcı araştırması ve kullanılabilirlik servisi

Doğru kararları, hızlı aldırır,
Etkili, anlamlı tasarımlara imkan verir,
Geliştirme maliyetlerini düşürür.

ilgili eğitimler

kullanıcı araştırması eğitimi

kullanılabilirlik eğitimi

UX tasarımı eğitimi

ileri seviye UX tasarımı eğitimi

design thinking eğitimi

CX tasarımı eğitimi

ilgili yazılar

08/06/2021 in Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Omnichannel (Çok Kanallı) Deneyimde Tutarlılığın Önemi

Eskiden markalar “dijital” kanallarını “alternatif” olarak tanımlarlardı. Ancak dijital platformlar artık çoğu marka için birincil konumda diyebiliriz. Hatta birçok marka tamamen online satış platformlarıyla kuruluyor ve yaşamını sürdürüyor. Offline’da var…
Devamını Oku
11/05/2021 in Etkinlikler, Haberler

UXtalks’ta Buluşuyoruz: UXistanbul’un Ardından

7. UXistanbul Konferansından öne çıkanları, aklımızda kalanları 3rd Place ev sahipliğinde, ekipçe konuşacağız. Bekleriz. Birkaç hafta önce gerçekleştirdiğimiz 7. UXistanbul Konferansı epey keyifli ve besleyiciydi. Explori 3rd Place ev sahipliğinde…
Devamını Oku
31/03/2021 in Design Thinking, Etkinlikler, Haberler

Rosana Antoli ve ArtBizTech ile Açık Circuit

Tate Modern, Pompidou, Artium Vitoria, Joan Miro Foundation gibi dünyaca ünlü müze ve galerilerde çalışmaları ile yer alan sanatçı Rosana Antoli ile gerçekleştireceğimiz Circuit’e davetlisiniz! Sanatçı Rosana Antoli, gerçekleştirdiği çalışmalarda…
Devamını Oku
23/10/2019 in Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Kullanıcı ile Ürün Arasındaki Diyalog: Etkileşim Tasarımı

“Interaction Design is the creation of a dialogue between a person and a product, system, or service. This dialogue is both physical and emotional in nature and is manifested in…
Devamını Oku