kullanıcı araştırması ve kullanılabilirlik

Kullanıcı Araştırması, kullanıcıların gerçek ihtiyaç, talep, beklenti ve yönelimlerini ortaya çıkarıp, daha “iyi” ürün/hizmet tasarımlarını kurgulayabilmemizi sağlayan sistematik araştırma pratiklerinin genel adıdır.

Bu pratikler Kullanıcı Deneyimi (UX), Müşteri Deneyimi (CX), Servis Tasarımı (ServD), Stratejik Tasarım (SD) gibi birçok alanda varsayımlar yerine olgular üzerinden karar almamıza yardımcı olur.

ne işe yarar?

Kabul: bazen önsezilerle hareket etmek daha kolay. Önseziler de kolektif bilinçlerin ürünü olduğu için saygı duyuyoruz; fakat bu tek başına çoğu zaman göründüğü kadar verimli bir yaklaşım da sayılmaz.

Doğru şekilde çerçevelenmiş, kurgulanmış, planlanmış ve uygulanmış kullanıcı araştırmaları bize oldukça geniş bir spektrumda fayda sağlıyor. Bunların birkaç tanesini listeledik:

Doğru kararları, hızlı aldırır

Kararların varsayımlar yerine, olgular üzerinden verilmesini sağlar

Etkili, anlamlı tasarımlara imkan verir

Gerçekten gerekli olanı bulur, nasıl olması gerektiğini tarifler

Geliştirme maliyetlerini düşürür

Doğru miktarda enerjinin doğru odakta harcanmasını sağlar

nasıl yapılır?

Fiziksel veya dijital, CX ya da UX tüm tüm kullanıcı araştırmaları spesifik proje ihtiyaçlarına göre kurgulandığında “doğru” çalışıyor. O yüzden her projede, o projenin özel gereksinimlerine cevap veren özgün araştırma kurguları üzerinden ilerlemeyi severiz. Çünkü vaktimiz hep dar, beklentiler hep büyük.

Hangi yaklaşımı kullanırsak kullanalım, her zaman işletme beklentilerini ve hedef kitleyi anlamakla işe başlar, merak edilen noktaları ortaya çıkarırız. Ardından aranan cevapları bulmak teknik setimizi açıp, uygun olanları harmanlayıp projeye entegre ederiz. Hedef doğrultusunda araştırmalarımıza hazırlanır, sahada gerçekleştirir, bulgularımızı sentezleriz; çıktılarımızı aktarıp anlatırız.

1

Tanımlama & Çerçeveleme

İhtiyacı biraz zorlar, belirler ve çalışmayı çerçeveleyip sınırlarız
2

Hazırlık & Uyarlama

Kullanıcı tedarik etme, teknik uyarlama gibi hazırlıklarımızı tamamlayıp sahaya çıkarız
3

Analiz & Sentez

Elde ettiğimiz verileri derler, toplar ve dönüştürülebilir hâle getiririz
4

Raporlama & Haritalama

Verilerden bilgiler üretip görselleştirir, raporlarız
blank
blank
blank

kullanıcı araştırması ve kullanılabilirlik servisi

Doğru kararları, hızlı aldırır,
Etkili, anlamlı tasarımlara imkan verir,
Geliştirme maliyetlerini düşürür.

ilgili eğitimler

kullanıcı araştırması eğitimi

kullanılabilirlik eğitimi

UX tasarımı eğitimi

ileri seviye UX tasarımı eğitimi

design thinking eğitimi

CX tasarımı eğitimi

ilgili yazılar

04/09/2023 in Artificial Intelligence

İnsanlık vs Yapay Zeka: Yönetilen Olmak ya da Yönetmek mi?

İnsanlık vs Yapay Zeka: Yönetilen Olmak ya da Yönetmek mi? Yapay zeka kullanımı hayatımızdaki birçok alana dokundu. Başvurular için referans mektuplarının yazımı, ödevler, makaleler… ve hatta sayısal loto tahmini. Yapay…
Devamını Oku
17/07/2023 in Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

AR ve VR Dünyasında Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

AR ve VR Dünyasında Kullanıcı Deneyimi Tasarımı   Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR), günümüzde hızla gelişen teknolojiler arasında öne çıkan ve kullanıcılara benzersiz deneyimler sunan önemli araçlardır. Bu…
Devamını Oku
03/07/2023 in Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Spatial Computing’in Teknoloji ile Etkileşimi

Spatial Computing'in Teknoloji ile Etkileşimi: Geleceğin Yeni Paradigması İçinde yaşadığımız, çevremizle etkileşim kurduğumuz, aktif bir şekilde rol aldığımız dijital bir dünyada bulunduğumuzu hayal edelim… Apple, yeni ürünü Vision Pro ile…
Devamını Oku
01/12/2022 in UX Araştırması

Kullanılabilirlik Ölçümleme Anketleri

KULLANILABİLİRLİK ÖLÇÜMLEME ANKETLERİ Kullanılabilirlik testi, kullanıcıların bir ürünün veya sistemin ne olduğunu, ne işe yaradığını anlayıp anlamadıklarını, o üründeki veya sistemdeki görevleri başarıyla yerine getirip getiremediklerini ve karşılaştıkları sorunları gözlemlemek…
Devamını Oku