Skip to main content

Uzun yıllardır Türkiye’de dijital turizm sektöründe önemli hizmetler veren ve kullanıcı deneyimine verdiği önemle tanıdığımız Tatilsepeti.com, gerçek kullanıcılarına ulaşarak kapsamlı bir kullanıcı araştırması yapılmasını ve sitelerinin kullanılabilirliğinin ölçülmesini talep ettiler.

Masa Başındayız

Her kullanılabilirlik testi çalışmamız gibi, Tatilsepeti projemizin de ilk günleri masa başında beyin fırtınası ve analiz seanslarıyla geçti. Kullanıcılarla sahada görüşeceğimiz bir çalışmada doğru kullanıcılara ulaşarak doğru soruları sorabilmek için ön hazırlıkların kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyordu.

Strateji Atölyesi, Persona Atölyesi, Görev ve Senaryoların Hazırlanması ve son olarak Gerçek Kullanıcıların Bulunması, Tatilsepeti.com projesi için sahaya inmeden önce gerçekleştirdiğimiz proje adımlarından bazılarıydı.  

Sahadayız

Tatilsepeti projesinin kullanıcı görüşmelerini gerçekleştirirken hazır bir laboratuvar ortamı kullanmak yerine, kullanıcıları kendilerini daha rahat hissettikleri mekanlarda ziyaret etmek istedik.

Çalışmamızda, kullanıcıları baştan sona hayal ettikleri tatil planlarını gerçekleştirirken gözlemlemek istiyorduk. Bunun için kullanıcıların tatil alışkanlıklarıyla ilgili bir sohbet gerçekleştirdikten sonra, bu yaz tatillerini nerede geçirmek istediklerini sorduk. Kullanıcılar, test görevi olarak Tatilsepeti sitesi üzerinden hayal ettikleri tatilin rezervasyonunu gerçekleştirirken biz de hem gözlem yapıyor, hem de tatil coşkusunu birlikte yaşıyorduk. Testler sırasında şunu hiç unutmadık; kullanıcının ne söylediğine ek olarak neyi, nasıl yaptığına odaklanmalıydık.

“Bilgisayarımızı, telefonumuzu kullanabildiğimiz ve kahve içebildiğimiz her yer bizimdir!"

Mecidiyeköy, Persona 2, Mobil

blank

Bebek, Persona 3, Desktop

15
Kullanıcı

6 Mobil, 9 Desktop Kullanıcısı

5
Lokasyon
900
Toplam Test Süresi

Neler Öğrendik

Saha çalışmamızı tamamladıktan sonra, artık sıra sonuçları analiz ederek kullanılabilirlik bulgularına ulaşmaktaydı. Bu süreçte saptadığımız kullanılabilirlik bulguları bize kullanıcılarla ilgili oldukça faydalı bilgiler sağladı. Öğrendiklerimizden bazıları şunlardı:

1

Kullanıcıların rezervasyon yaptıracakları tatil ile ilgili toplam fiyat bilgisinin sürecin her aşamasında yapılan arama kriterlerine uygun olarak açıkça belirtilmesini istediğini ve bunun en önemli ihtiyaçlardan biri olduğunu öğrendik.
2

Kullanıcılar için aradıkları kriterlere uygun tesisleri öncelikli olarak görebiliyor olmanın çok önemli olduğunu ve bunun için de özellikle listeleme sayfalarındaki filtreleme ve sıralama fonksiyonlarının kullanıcı dostu olması gerektiğini anladık.
3

Sistemde oda müsaitliği ve diğer zorunluluklar ile ilgili anlaşılmayan ve belirsiz uyarı mesajları çıktığında, kullanıcıların rezervasyonlarını tamamlamaya çekindiklerini öğrendik.
4

Rezervasyonunu çağrı merkezinde tamamlamak isteyen kullanıcıların da olduğu, ancak bu kullanıcıların çağrı merkezini aradıklarında sistem üzerinden girdikleri bilgilerin tekrar sorulacağından çekindikleri anladık.