Skip to main content

Kullanılabilirlik Testi ve Kullanıcı Deneyimi servislerinde önemli bir bilgi birikimine sahip UXservices, beyaz ve kırımızı et sektöründeki lider şirketlerden Banvit’i de müşterileri arasına ekledi.

Şu ana kadar hem marketlerde hem web sitesi üzerinden satış kanalını yürüten müşterimiz, kullanıcılarına her cihazdan iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için responsive mobil web sitesini yayına almayı planlıyordu. Geliştirilen bu uygulama ilk mobil deneyimleri olduğundan, müşterilerinin nasıl bir deneyim yaşayacağını, nerelerde nasıl sıkıntılarla karşılaşabileceğini görmek istiyorlardı. Bu çerçevede mobil sitelerinin kullanıcıya sunulmadan önce test ortamında UXservices tarafından uluslararası kriterlere göre kullanılabilirlik testleri yapıldı.

blank

Proje Hangi Aşamalardan Geçti?

1

Banvit ile ortaklaşa çalışılarak sitelerini kullanması öngörülen personalar belirlendi. Her personaya uygun yeterli sayıda farklı kişiler belirlendi.
2

Her personanın Banvit sitesine giriş amacı ve davranış bilgileri göz önüne alınarak uygun test senaryoları çıkartıldı.
3

Kullanıcıların doğal hissettikleri ortamlarda (ofis, ev…) kullanılabilirlik testleri yapıldı.
4

Testler sırasında kullanıcıların yaşadıkları sıkıntıları anlayabilmek ve sonrasında analiz edebilmek için kamera kayıtları alındı. Bunun haricinde kullanıcılar “yüksek sesle” düşünmeye teşvik edildi.
5

Testler sonucunda çıkan bulguların raporlanması yapıldı.
6

Test sonuçlarında çıkan bulgular 5E (Efficiency, Effectiveness, Easy to Learn, Error Tolerant, Engaging) kullanılabilirlik kriterlerine göre değerlendirildi. Müşteriye yaşanan sıkıntıların 5 katmalı kullanıcı deneyimi tasarımı metodolojisinde hangi katmana denk geldiği bildirildi. Çıkan her bulguya uluslararası heuristic kriterleri dâhilinde öneriler sunuldu.