Skip to main content

Migros süpermarketleri internet alışverişi, toptan satış ve telefonla satış ile müşterisine bir çok alternatif sunmaktadır. Her zaman yenilikçi süpermarket zinciri olma stratejisiyle kullanıcılarına yeni hizmetler sunmayı hedeflemiş Migros’un yeni projesi olan Migros TV ile, müşteri deneyimini bir boyut ileriye taşıyor.

Migros TV’de herkesin ilgisini çekebilecek kategorilerde öğretici videolar bulmak mümkün;

  • Yemek tarifleri,
  • Güzellik bakım,
  • Teknoloji, sağlık yaşam,
  • Anne çocuk,
  • Nasıl yapılır,
  • Ev bakımı.

Migros, MigrosTV kullanıcılarına daha rahat bir kullanıcı deneyimi sunmak istediği bu platformuna kullanılabilirlik testi yaptırarak kullanıcıların alışkanlıklarını tespit etmek ve kullanıcılara en uygun platformu sunmayı hedefledi. UXservices olarak müşterimizle ortaklaşa çalışarak belirlediğimiz kullanıcı profillerinden toplam 15 kişiyle uygulamanın hem mobil hem de web versiyonlarının A/ B kullanılabilirlik testlerini gerçekleştirdik.

blank

Bu platformun amacı kullanıcılarının ilgi alanlarına uygun özenle seçilmiş konularla ilgili videoları sunarak eğlenceli bir video platformu oluşturmak.

blank
blank
blank

Testlerin Analizi

Responsive olarak tasarlanan Migros TV’ yi Android ve iOS işletim sistemleri kullanan çeşitli cihazlarda test ettik. Test sonucunda tespit ettiğimiz bulguları 5E (Efficiency – Verimlilik, Effectiveness – Etkinlik, Easy to Learn – Kolay Öğrenilebilirlik, Error Tolerant – Hata Toleransı, Engaging – Memnuniyet) kullanılabilirlik kriterlerine göre değerlendirip 5 katmanlı kullanıcı deneyimi tasarımı metodolojisinde ( Strategy – Strateji Katmanı, Scope – Kapsam Katmanı, Structure –Mimari Katman, Skeleton – İskelet Katmanı, Surface – Görsel Tasarım Katmanı) hangi katmana denk geldiğini de tespit ederek raporumuzu sunduk. Bu bulgular sonucunda yapılan değişikliklerle Migros TV sitesi kullanıcılarıyla buluştu.